Четвер, 28.03.2024, 13:15
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Бібліотека | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Форма входу
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Худяківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Як читати книгу?

Ви вибрали саму цікаву книгу. Що тепер будете робити? Читати звичайно! А чи вмієте ви читати? Вам це питання здається недоречним. Так, багато книг ви прочитали, а вас питають чи вмієте ви чита­ти? Деякі з цікавістю слідкують за розвитком подій, але пропускають описи природи, обстановки, розду­ми автора, зовнішність героїв, цікавлячись лиш тим, що буде далі, чим все скінчиться. Такий читач не скаже чим відрізняються герої книги один від одно­го, а завтра і імена їх забуде.

Інші школярі вміють чітко розповісти зміст кни­ги. Коли він відповідає урок, його з цікавістю слу­хає весь клас, тому, що він доповнює матеріал , підручника багатьма цікавими фактами. Звідки він це знає? Де навчився так образно мислити? Він вам відповість: із книг. Але книги всі читають. І часто навіть одні і ті ж самі книги, а результати читан­ня різні. Чому?

Напевно весь секрет в цьому, як читати книгу. Як же треба читати, щоб книга давала нам знання, і учила розуміти життя, розуміти красу і велич людини, допомагала нам ставати кращими? Головне — треба добре розуміти книгу, одержати чітке уявлення про прочитане. А для цього треба читати не і поспішаючи, уважно, вияснюючи кожне незрозуміле І слово. Інакше ви неправильно зрозумієте книгу.

Розвивайте своє уявлення. Письменник, створюючи художні твори, вибирає самі необхідні і лаконічні слова. А читач за словами автора бачить цілу картину, чує звуки, відчуває запахи, так, якби все описане в книзі він відчував наяву. Ви бачите вели­кий, незвичайний світ чужими очима, очима того, хто багато подорожував, пережив, багато знає. І це дуже збагачує вас. Прочитавши книгу ви станете досвідченіші. Але це дається тільки тим, хто ста­рається побачити те, що бачить автор, хто вміє вчиту­ватися в текст. Читайте вдумливо. Зустрівши нову, цікаву думку, постарайтеся зрозуміти її, подумати чи погоджуєтесь ви з нею. Одна глибоко продумана кни­га вартує багатьох книг, прочитаних поверхово.

Про що ж потрібно подумати? Подумайте, що хотів сказати автор своєю книгою, яка головна дум­ка, ідея. Подумайте і над заголовком книги. Що но­вого ви взяли з неї? Уважно розглядайте ілюстрації. Це доповнить ваше уявлення про прочитане, допомо­же краще зрозуміти почуття героїв.

В багатьох книгах є вступні статті, передмови. Чи читаєте ви їх? З передмови можна дізнатись для ко­го призначена книга, про історію її створення, про достовірність фактів описаних в ній. Але не в кожній книзі є передмова. В таких випадках питай­те бібліотекаря. Треба вести щоденник читання, де записують відомості про прочитану книгу. Чим спо­добалась книга, які думки вона визвала. Пройде час, забудуться імена героїв, автор і назва книги, а відкриєте щоденник читання і все згадаєте.

Добре робити виписки тих місць з книги, які вам особливо сподобались, які вам можуть бути потрібні.

Як вибрати книгу

 

Мета — навчити дітей самостійно вибирати книгу.

В нашій країні для вас, діти, видається безліч книг, більше тисячі назв в рік. Книги найрізно­манітнішої тематики: це і про теперішнє і далеке минуле, про життя морів, про космос, історію нашої Батьківщини. Книг дуже багато. Прочитати всі просто неможливо. Значить треба вибрати найцікаві­ші з них, найпотрібніші. А як це зробити? Перш за все в цьому вам допоможе сама книга, її елементи. Елементи книги це: обкладинка, корінець, сторінки, ілюстрації, титульна сторінка. На титульній сторін­ці розміщені вихідні дані про книгу. Це: автор кни­ги, для якого віку дана книга, її назва, коли вийш­ла з друку і де саме. І яке видавництво її друкувало. З другої сторони титульної сторінки поміщена ко­ротка анотація на книгу, тобто про що розповідаєть­ся в даній книзі, хто художник і інші дані. І от з цих вихідних даних можна скласти уяву про цю книгу, чи вона цікава для вас. Є ще в книзі передмова, з неї ви дізнаєтесь про автора книги, які книги він ще на­писав. В кінці книги є зміст. Він теж розкриває вам про що розповідає книга. Дальше, крім книги, ви можете звернутись до книжкових виставок. Книж­кові виставки є на різну тематику і про символи на­шої Вітчизни, і про рідну мову, а також «На хвилин­ку зупинись, нові книги подивись». Тут на цій вис­тавці розміщені нові книги, що надійшли в бібліоте­ку. Є ще рекомендаційні списки літератури. По них можна вибрати цікаву книгу. Є ще картотеки, бі­бліографічні покажчики. Можна вибрати книгу за рекомендацією бібліотекаря, або товариша. Ще раз наголошую, що книги треба читати. Наш земляк ук­раїнський письменник І.Я.Франко писав: «Книга — морська глибина, хто в ній пірне аж до дна, той, хоч і труду мав досить дивні перли виносить.» Так, що читайте, збагачуйтесь знаннями. Будете читати, більше будете знати, краще будете вчитись.

А зараз, діти, ви постараєтесь самі вибрати для вас потрібну книгу, за допомогою книжкових виста­вок, картотек, тематичних поличок, рекомендацій­них списків літератури.

РАДИ-ПОРАДИ

КНИГА - духовна і матеріальна цінність.

                                                                            Все, що серце і що розум

                                                                                 Вік творили не один,

                                                                            Повизбирувало людство

В книги - перли із перлин

Ю. Ванаг.

 

       Друзі, хто з вас не любить книжок? Книжок, у яких так багато барвистих малюнків. Розкриєш першу-ліпшу-опинишся у далекій казковій країні. А в тій країні живуть добрі й кумедні велетні, веселі маленькі чоловічки або просто твої ровесники. Ростуть там велетенські ріпки, такі, що цілий гурт їх із землі не вирве. Відважні герої б'ються там за правду з лютими ворогом…

       Книги відкривають нам свої таємниці. Одна дарує нові знання, інша дає поради, третя-втішає, четверта-розвеселяє. Тому, якщо людина багато читає, вона не тільки багато знає, але й ніби проживає багато цікавих життів.

       Книга потрібна людині, як повітря, як світло. З дитячих років вона допомагає вам пізнати світ, знайомлячи з казками, веселими і сумними віршами, , оповіданнями про великих і сміливих людей, таємницями природи.

       Діти, книжки, - ваші друзі, їх потрібно любити й берегти. Пропонуємо Вам скористатися нашими рецептами лікування книг.

 

Щоб книги довше жили, потрібно їх берегти

 

       При читанні слід користуватися закладками. Їх можна зробити самому. Перша закладка-смужка акуратно вирізаного цупкого паперу, верхній кінець якої трохи виступає над сторінками книги. Можна розмалювати закладку кульковими ручками або кольоровою тушшю (не користуйтесь акварельними фарбами і кольоровими олівцями: вони псують сторінки!). Матеріалом для закладок служать також шматочки кіноплівки, алюмінієва фольга, пофарбований анілінова ними фарбами целофан тощо.

 

Що робити, коли книжка намокла?

 

       Швиденько поставити її в сухому теплому приміщенні, розкрити віялом і стежити, коли вона трохи підсохне, потім покласти книжку під прес. Якщо склеїлись деякі аркуші, обережно кілька разів перегнути їх у різні боки. Дуже склеєні сторінки можна потримати над парою або скористатись тонким гребінцем.

 

Сліди від олівця чи від пальців на забруднених сторінках обережно витирають м'якою гумкою.

 

Чорнильні плями виводять лимонним соком (можна кислотою), а якщо це не допомагає, щавлевою кислотою, розбавленою будь-яким одеколоном у пропорції: 1 частина кислоти на 4 частини одеколону.

 

Якщо листки книги зім'ялися, під них і зверху на них кладуть по одному чистому, не дуже щільному аркушу білого паперу і теплою (не гарячою!) праскою прогладжують кожен листок.

 

Обтріпані краї книжкових сторінок обклеюють папером схожого кольору. Для цього смужку прозорого паперу намазують клеєм, змащеною поверхнею кладуть догори на скло так, щоб правий край допоміжного формату потрапляв на її середину. На обтріпаний край кладуть дрібну смужку паперу (клеєм донизу!). Загинають смужку прозорого паперу по краю сторінки, що ремонтують і наклеюють її загнуту частину на сторінку.

 

Жирні плями слід виводити обов'язково на відкритому повітрі. Беруть бензин або чотири хлористий вуглецю, можна додати товчену крейду або зубний порошок. Цю масу акуратно наносять на пляму, а коли вона висохне - обережно зчищують. Якщо жирна пляма свіжа, її можна видалити за допомогою праски через прозорий папір або звичайну промокашку. Іржаві плями виводять лимонною або щавлевою кислотою.

 

"Ліки" для книг (лимонна і щавлева кислота, перекис водню гліцерин, формалін, зубний порошок, бензин, чотири хлористий вуглець тощо) необхідно зберігати у закритих флаконах і банках з етикетками. Етикетки можна зробити із смужок лейкопластиру, на яких шариковою ручкою написати назви. Лейкопластиром зручно заклеювати шийки флаконів з такими рідинами, як бензин, чотири хлористий вуглець тощо. Перекис водню бажано зберігати в темних скляних флаконах.

 

Плями від надмірної вологи ні в якому разі не можна витирати ганчіркою, їх змочують 2-3% розчином формаліну (він знижує плісняву). Саму пляму обезбарвлюють перекисом водню. Для цього під листок книги кладуть аркуш щільного білого паперу, перекисом водню змочують пляму, потім через деякий час перекис виводять промокашкою. Процес повторюють до повного зникнення плісняви.

 

Якщо листки книги порвалися, беруть шматок звичайного чи органічного скла, під нього підкладають кольоровий папір необхідного формату. Якщо не має такого паперу, можна на склі накреслити формат склографом або тушшю. Змащену клеєм смужку прозорого паперу обережно підсовують під надірване місце, загинають по краю листки, наклеюють на книжку сторінки.

 

Книжкова лікарня

 

Для книг, яким потрібні ліки гарні,

Відкрилась книжчина лікарня,

Лікарем стане кожен із Вас

У вільний день, у вільний час.

 

       При бібліотеці в відділі обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів працює гурток "Книжкова лікарня", тут надають швидку допомогу "потерпілим". Звідси старі, пошарпані книжки виходять такими приємними на вигляд, що їх відразу хочеться взяти до рук і прочитати.

       Клей, картон, ножиці - ось основні інструменти, за допомогою яких "лікують" книги.

       Бібліотекар надає учням консультації, показує, як потрібно ремонтувати книгу, як берегти книгу, як її читати, правильно користуватися нею.

       Книжки - як люди: народжуються, живуть, старіють. Як і люди, можуть хворіти. А захворівши, потребують лікування. Для хворих книжок теж є спеціальні лікарні. Тільки вони називаються по-іншому: реставраційні майстерні, і в нашій бібліотеці теж є така майстерня тільки вона називається "Книжкова лікарня".

       Однак усі знають: будь-яку хворобу краще попередити, ніж вилікувати. І радять берегти здоров'я. Зокрема позбутися поганих звичок.

 

Потрібно пам'ятати:

1. Не можна перегинати книжки.

2. Не можна загинати книжкові сторінки.

3. Не можна закладати в книжку олівці.

4. Не можна брати книжки брудними руками.

5. Не можна читати книжки під час їжі.

       Найбільше книжки люблять дбайливе ставлення. Дуже люблять чистоту. Юні лікарі надають першу допомогу пошкодженим книжкам. Вони уміло відремонтують, продовжать життя книжкам.

 

Девіз:
 Книга – це віконце, через 
яке дитина бачить світ і сама себе.
В.О.Сухомлинський

Мета і завдання членів гуртка
«Книжкова лікарня»

-Навчити дітей ремонтувати книги.

-Розвивати в кожної дитини смак до самостійної творчості, активної  діяльності.

-Виховувати повагу до книги.

-Допомогти дитині навчитися бережливого ставлення до книг.

План роботи гуртка 
«Книжкова лікарня»

  1. Організаційне засідання учасників – волонтерів «Книжкова лікарня».

     Бесіда: «Допоможемо книгам» - (лютий).               

  1. Бесіда: «Книжкова лікарня» вчимося і ремонтуємо книжки. – (квітень).
  2. Засідання гуртка «Книжкова лікарня». Практичний ремонт та реставрації книг. – (червень, листопад).
  3. Подвірні обходи бібліотекаря з учасниками – волонтерами гуртка «Книжкова лікарня» - (червень, вересень).

 

Виховний захід про Голодомор

Виховний захід Рідне слово моє, не мовчи

Для батьків

Довідково-бібліографічне обслуговування

Конструктор сайтів - uCozCopyright MyCorp © 2024