8 клас. Історія України. Урок № 14. 8 грудня 2014 рік
Тема: «Морські походи козаків. Гетьман П. Конашевич - Сагайдачний»
Мета: визначити, з якою метою українське козацтво брало участь у Хотинській війні, охарактеризувати політичну, військову та просвітницьку діяльність гетьмана П. Конашевича-Сагайдачного; розвивати в учнів уміння давати розгорнуту характеристику історичним діячам і визначати їх місце в історії, аналізувати історичні документи та інші джерела інформації та на їх основі робити певні висновки, узагальнення.
Основні поняття: «Кримське ханство», «ясир», «яничари», «Хотинська війна».
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: підручник, атлас, карта, робочий зошит, таблиці – схеми.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент уроку
ІІ. Актуалізація знань учнів
Історичний диктант.
Учні мають доповнити речення та пояснити свою думку.
1. Берестейська церковна унія була задумана, щоб подолати кризу православної церкви, але насправді призвела до______ .
На оборону православної церкви стало ________________ .
Коли в 1620 р. з Москви через Київ проїжджав єрусалимський патріарх Феофан, до нього звернулись представники українського громадянства з проханням ______________
Іов Борецький намагався захистити українське православ’я і для цього ___________.
Греко – католицьким митрополитом, який проводив наступ на православ’я був ____
У 1632 р. були укладені так звані «Пункти для _______________».
1633 р. митрополитом Київським був затверджений _______________.
До 1621 року Могила жив у _____________, де здобув добру ___________
1632 року митрополит сприяв утворенню на українських землях ____________
Петро Могила обмежив право магнатів втручатися у _________________.
Петро Могила відстоював збереження ______________________
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Бесіда
- До складу яких держав входили українські землі на початку XVII ст.?
- Коротко охарактеризуйте становище українського населення під владою іноземних держав.
- Якої шкоди завдавали українським землям турецько-татарські набіги?
- Яке значення мала боротьба козаків з турками й татарами?
- Охарактеризуйте військову майстерність козаків.
- Як ви вважаєте, з якою метою козаки здійснювали походи проти турків та татар?
IV. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Перші два десятиліття XVII ст. ввійшли в історію героїчних походів» — період найбільш успішних (морських і сухопутних) походів козаків проти турків.
Морські походи козаків
Робота з текстом підручника
На основі тексту підручника (С. 84-85) складіть таблицю «Морські походи козаків».
Орієнтовний варіант таблиці
Дата
|
Результати і наслідки походів
|
1600 р.
|
Напад на порт Варна: козаки взяли 10 турецьких галер із усіма припасами, звільнили полонених і вивезли 180 тис. золотих
|
1602 р.
|
Похід на Килію: козаки на 30 чайках і відбитих у турків галерах розбили турецьку ескадру
|
1608 р.
|
Похід на Кримське ханство: узяли Перекоп, зруйнували його фортецю
|
1609 р.
|
Похід на Ізмаїл, Кілію, Білгород: на 16 чайках ввійшовши в гирло Дунаю, спалили ці фортеці
|
1614 р.
|
Походи на Трапезунд і Синоп: двічі перепливали Чорне море і штурмували прибережні фортеці
|
1615р.
|
Напад на Константинополь: козаки на 80 чайках напали на околиці турецької столиці, спалили гавані Мізевані та Архіоки. Коли ж турецький флот наздогнав козаків у гирлі Дунаю, вони, оволодівши турецькими кораблями, спалили їх поблизу Очакова. За наказом султана татарська орда напала на Волинь і Поділля
|
1616 р.
|
Похід на Кафу (невільничий ринок у Криму): козаки знищили 14 тисяч турецьких воїнів, потопили турецькі кораблі, звільнили багато полонених. У цих боях особливо прославився запорозький ватажок Петро Сагайдачний
|
1620 р.
|
Похід на Стамбул на 200 човнах: спустошили околиці столиці, потім узяли і спалили Варну. Туреччина оголосила війну Речі Посполитій
|
Метод «Мозковий штурм»
Учитель пропонує учням висловити власну оцінку значення морських походів козаків.
- Значно послабили військову міць супротивника.
- У результаті походів було звільнено багато полонених.
- Походи сприяли зростанню авторитету козаків в європейському світі.
Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний
Робота з підручником.
Прочитати текст на сторінці 85 – 86 і визначити риси характеру, що сприяли становленню Сагайдачного як авторитетного та шанованого гетьмана.
Битва під Цецорою
Розповідь учителя.
Відмітити, що після поразки під Цецорою поляки могли врятуватись лиша завдяки українським козакам.
Участь козаків у Хотинській війні
Робота в малих групах
На основі тексту підручника:
1-а група визначає, між якими державами точилась Хотинська війна.
2-а група визначає, на чиєму боці і чому виступило українське козацтво.
3-я група визначає, на чиї плечі лягав основний тягар війни.
4-а група визначає, чому перемога під Хотином принесла козацтву славу рятувальника християнської цивілізації.
V. Узагальнення та систематизація знань
Метод «Мозковий штурм»
Дати оцінку діяльності гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного.
Усі пропозиції учнів фіксуються на дошці і на їх підставі робиться загальний висновок.
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал підручника параграф 10.
|