Урок № 46 25.11.2014
Тема: Розподільна властивість множення.
Мета: Сформулювати розподільну властивість множення відносно додавання і віднімання, закріпити знання про переставну і сполучну властивості множення, продовжувати формування вмінь і навичок застосування властивостей множення для розв’язування вправ. Розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, творчі здібності учнів. Виховати позитивний емоційний настрій, зацікавленість в результатах своєї роботи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця - схема «Властивості множення», роздатковий матеріал.
Хід уроку
- Перевірка домашньої роботи.
Ігровий момент
«Встановити відповідність»
Заздалегідь записане на дошці умову номерів домашнього завдання і приготовані картки з відповідями, які знаходяться окремо. Повідомляється учням, що, готуючись до уроку записала відповіді на картках, але потім картки впали і перемішалися і тепер учням самим треба знайти серед карток правильні відповіді. Хто-небудь з учнів розставляють картки по місцях. Підсумок.
- Актуалізація опорних знань.
(Робота з сигнальними картками)
Усні вправи
1) Чи правильний запис:
3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 3*5;
9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9+9 = 7*9;
23 + 23 + 23 = 3*23;
4 + 4 + 4 + 4 + 4 = 5 + 5 + 5 + 5?
2) Знайти число, якщо:
· Воно втричі менше за 24;
· Відомо інше число - 24, і воно у 2 рази менше за дане число.
3) Якими цифрами можуть закінчуватися два числа, якщо їх добуток закінчується цифрою: 1) 2; 2) 6 ?
4) Мотоцикл їде зі швидкістю 60 км/год. Яку відстань він проїде за: 1) 2 год.; 2) 5 год. ?
5) Кілограм печива коштує 8 грн. Скільки треба заплатити за: 1) 3кг печива; 2)5кг печива ?
Підсумок.
III. Формування вмінь та навичок.
Порахуємо кількість кружечків на рисунку. Це можна зробити двома способами:
- В одному ряду 2 білих і 3 чорних кружечки, разом (2+3). Рядів 2. Отже, всього на рисунку (2+3) * 2 кружечків.
- Білих кружечків 2 * 2. Чорних кружечків 3 * 2. Усього 2 * 2 + 3 * 2. Але, кількість кружечків в одному і другому випадку однакова. Отже,
(2+3) * 2 = 2 * 2 + 3 * 2.
Щоб помножити суму на число, можна кожний доданок помножити на це число і знайдені добутки додати.
(3 - 2) * 2 = 1* 2 = 2
3 * 2 - 2 * 2 = 6 – 4 = 2
Отже, (3 - 2) * 2 = 3 * 2 - 2 * 2
Щоб помножити різницю на число, можна зменшуване і від’ємник помножити на це число і від першого добутку відняти другий.
Для розподільної властивості слід вказати, що її можна застосувати як у прямому, так і в зворотному порядку.
Наприклад:
50*134*20*1 = (50*20)*134 = 134 000;
250*276*10*40 = (250*40)*10*276 = 27 600 000;
72*8 = (70 + 2)*8 = 70*8 + 2*8 = 560 + 16 = 576;
67*9 = (70 - 3)*9 = 70*9 - 3*9 = 630 - 27 = 603.
Запам'ятайте:
2*5 = 10;
50*2 = 100;
4*25 = 100;
5*20 = 100;
8*125 = 1000;
4*250 = 1000.
Обов'язково розглянути приклад 1, 2, 3, 4 (ст. 135,136 підручника) і наголосити, що названі закони множення дозволяють не тільки спрощувати обчислення, але й спрощувати вирази. Наприклад:
Приклад 1. Обчисліть зручним способом:
- 4*127*250;
- 236*769 + 236*231.
Приклад 2. Спростіть вираз:
1) 7а*8b;
2) 16х-11.
Приклад 3. Запишіть вираз 6 (3n + 5) так, щоб він не містив дужок.
Приклад 4. Обчисліть зручним способом 125*24*283.
IV. Закріплення знань та формування вмінь.
1) № 425(1-4), 429(2,4) - вправи на застосування сполучної і розподільної властивостей множення;
У № 425 4) 4*36*5 = 2*2*36*5 = 72*10 = 720
У № 429 4) 65*246 - 65*229 - 65*17 = 65*(246 - 229 - 17) = 65*0 = 0.
2) №427 (1-6), 431(1-5),433(3-6) - вправи на застосування сполучної і розподільної властивостей множення для спрощення виразів.
V. Фронтальне опитування. Завдання на кожній парті.
На питання №1 учні відповідають усно з місць;
на питання №2 - 4 відповіді надаються з місць.
Для виконання №5 викликати по одному учню до дошки.
Учні, які працюють найкраще, оцінюються.
1) Порівняйте значення виразів:
A) 4*80*25 і 20*81*5;
Б) 80*125 і 400*50;
B) 7*125*8 і 250*6*4;
Г) 20*9*5 і 20*50*9.
2) Розв'язати рівняння і скажіть його корінь:
A) 20*х*5=1000;
Б) 25*х*4 = 300;
B) (270 + х)* 10 = 2700;
Г) 125*х*4*8 = 40000.
3) Запишіть вираз, що дорівнює даному, з дужками:
A) 96*12 + 4*12;
Б) 42*17 – 42 *7;
B)70*а + 30*а;
Г) 36*k-6*k.
4) Спростіть вирази:
А) 2*b*5,
Б) 4*m*25*n
В) 8*х*125*z
Г) 4*а + 5*а.
5. Обчисліть значення виразу:
А) 7*а + 7*b, якщо а + b = 12 ;
Б) 5*р - 5*q, якщо р - q = 25 ;
В) 11*х + 11*у, якщо х + у = 9;
Г) 763*k- 763*s, якщо k - s = 1.
V. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.
Фронтальне опитування.
Учні відповідають усно з місць.
1. Укажіть множники в добутках:
А) 3k;
Б) 4*(а + b);
в) 7ху;
г) 11s.
2. Прочитайте вирази:
a) 4*(5 + 11);
б) 3*9+ 7*9;
в) (10 -t)*2
г) 9*(15 - 11);
д) с*(а + d);
е) 6*(m + n).
3. Поясніть розв'язання прикладу:
408*12 = (400 + 8)*12 = 400*12 + 8*12 = 4800 + 96 = 4896.
4. Обчисліть добутки:
а) 22*11;
б) 91*9
в) 99*5;
г) 197*3
д) 204*4;
е) 96*25.
5. Спростіть вирази:
А) 5х + 7 + 15х + 13;
Б) у + 21 + Зу + 19.
VI. Домашнє завдання. П. 17, № 426(1-3), 428(2-5), 430(1,2).
VІІ.Рефлексія
Оціни активність та якість своєї роботи на уроці.
Відзначте на полях зошита як ви працювали на уроці.
+– Відповідав за своєюініціативою, відповідь правильна.
–– Відповідав за своєюініціативою, але відповідь неправильна.
П– Відповідав на проханнявчителя, відповідь правильна.
Н– Відповідав на проханнявчителя, але відповідь неправильна.
0– Не відповідав.
|